Uzależnienie od substancji psychoaktywnych, 
​od alkoholu, hazardu, gier komputerowych, Współuzależnienie, DDA

Czas trwania: 50 min
Lokalizacja: Aleja Solidarności/Jana Pawła II, Warszawa (Śródmieście/Wola)

Uzależnienia wszelkiego rodzaju są antidotum na nasze codzienne problemy, często są strategią unikania konfrontacji z otaczającą nas rzeczywistością. Granica jest bardzo cienka.

Często nawet nie zauważamy, że wpadliśmy już w pułapkę nałogu. Każdy może stać się jego ofiarą, jednak najbardziej narażone są osoby, które nie mają oparcia w bliskich czy też nie potrafią w zdrowy sposób radzić sobie ze stresem i napięciem. Każdy nałóg jest niebezpieczny, nawet jeśli nie są to tak toksyczne substancje jak alkohol, papierosy, narkotyki czy dopalacze. Każdy nałóg sprawia, że stajemy się jego niewolnikiem, mamy przymus wykonania czynności, inaczej napięcie eskaluje.

Konieczna terapia uzależnień

W uzależnienie popaść można tak naprawdę bardzo łatwo, zwłaszcza niektóre osoby mają do tego tendencje – badania wskazują, że jeśli ktoś ma jeden nałóg, istnieje większe prawdopodobieństwo, że popadnie w kolejne niż w przypadku osoby, która nie ma żadnych złych nawyków. Trzeba też pamiętać, że uzależnić można się od wszystkiego, nie tylko od popularnie stosowanych używek, ale i od pracy, od zakupów czy od seksu. Każde nieleczone uzależnienie dezorganizuje życie, często ma też poważny wpływ na zdrowie człowieka, za każdym razem zaś – degraduje psychikę. Człowiek uzależniony od czegokolwiek, nawet jeśli nie przyznaje się, że tak jest, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ma problem i czuje się źle, kiedy ulega nałogowi, jednocześnie zaś nie może przestać tego robić. To rodzi poważne problemy i konflikt psychologiczny, często skutkuje depresją, niskim poczuciem własnej wartości. Uzależnienie prostą drogą prowadzi do problemów rodzinnych, osłabienia więzi, problemów zdrowotnych a w konsekwencji do wykluczenia społecznego i zawodowego.

Żmudne leczenie uzależnień

W przypadku terapii uzależnień kluczową kwestię stanowi motywacja pacjenta (to nad nią się głównie pracuje). Zwykle w terapii uzależnień trzeba przygotować się na długą drogę do celu. Ważne jest, by odpowiednio szybko skorzystać z terapii zanim uzależnienie zdezorganizuje nam życie kompletnie. Doświadczony psychoterapeuta uzależnień jest w stanie wesprzeć w wyjściu z nałogu, bez względu na jego naturę. Za pomocą właściwie dobranej metody terapii uzależnień, pomaga zgłębić i zrozumieć problem, wskazać motywy i dokonać restrukturyzacji poznawczej, tak niezbędnej w walce z problemem.

Call Now Button