OFERTA
nerwica, depresja, złość, lęk, agresja, dolegliwości fizyczne natury psychicznej, natręctwa, ataki paniki, problemy w relacjach, rozstanie, traumy, żałoba, zaburzenia odżywiania, fobie, stres, wypalenie zawodowe, bezsenność, uzależnienia
PSYCHOTERAPIA DOROSŁYCH
Na czym polega psychoterapia dorosłych?
Terapia to spotkanie dwóch osób – terapeuty z klientem. W gabinecie możesz dyskretnie, w bezpiecznych warunkach przedstawić swój problem. Zostaniesz wysłuchany, zrozumiany, nikt nie będzie Cię oceniał ani pouczał, nikt nie będzie Ci przerywał. Czas wizyty to Twój czas, to czas dla Ciebie. Ty jesteś najważniejszy. Podczas sesji dowiemy się skąd się bierze problem, dlaczego trwa, jakie schematy Twoich działań podtrzymują go, co zrobić, żeby nastąpiła pożądana zmiana.
Istotą terapii jest poznanie natury problemu i wyposażenie Cię w narzędzia niezbędne do rozwiązania go. Na sesji nauczysz się nowych wzorców zachowań. Czas sesji, to również czas pracy z emocjami, niejednokrotnie stłumionymi i niewyrażanymi przez długi czas lub wręcz odwrotnie rozchwianymi i wyrażanymi nieadekwatnie. Kolejną wartością sesji jest zmiana Twojej perspektywy, pokazanie innej strony problemu, podważanie niektórych przekonań.
Jak wygląda proces terapeutyczny?
Spotykamy się co tydzień przez godzinę. Ważna jest częstotliwość spotkań, bo żeby proces terapii postępował wizyty powinny być regularne. Czasami też pomiędzy sesjami otrzymasz zadanie do zrobienia w domu, bo systematyczna praca nad problemem jest kluczowa dla uzyskania wymiernych efektów.
Pierwsze spotkanie to omówienie natury problemu, ustalenie wstępnych celów terapii. Kolejne dwa spotkania, to czas dla terapeuty na stworzenie konceptualizacji problemu, co pozwoli odpowiedzieć na pytanie, co powoduje problem, jaka jest jego geneza. Następne sesje, to zastosowanie już konkretnych technik dobranych do rodzaju zgłaszanego problemu. Używamy narzędzi wypracowanych na gruncie uznanych, rekomendowanych szkół psychoterapeutycznych.
Psychoterapia jest dedykowaną metodą leczenia zaburzeń psychicznych takich jak obniżony nastrój, lęk, napięcie, brak umiejętności budowania długotrwałych, satysfakcjonujących relacji, brak dostępu do własnej wartości, uzależnienia.
CZAS TRWANIA TERAPII
Terapia może mieć charakter krótkoterminowy 10-12 spotkań, około 3 mcy, przy problemach takich jak np. fobia prosta lub długoterminowy, gdy mamy do czynienia z zaburzeniami osobowości, długotrwałymi procesami chorobowymi.
Ważnym czynnikiem leczącym jest sama relacja terapeutyczna, która jest istotna w kontekście wprowadzania zmiany i jest kluczowym elementem utrzymywania motywacji pacjenta.
Czym różni się konsultacja od psychoterapii ?
Konsultacja to krótkoterminowa współpraca z terapeutą. Od 1 do 3 spotkań. Ma na celu identyfikację problemu, wstępną diagnozę, określenie możliwej formy pomocy psychologicznej oraz wzajemne poznanie terapeuty i pacjenta, co jest istotne w przypadku kontynuacji spotkań w procesie terapii. Umożliwia wstępne rozpoznanie obszarów deficytowych dedykowanych do ewentualnej pracy w ramach psychoterapii. Daje pacjentowi wiedzę na temat problemu i mechanizmów leżących u jego podłoża.
W odróżnieniu od psychoterapii konsultacja nie wiąże się z ingerowaniem i aktualizacją doświadczenia z przeszłości, restrukturyzacją poznawczą czy ustaleniem strategii pracy z problemem. Psychoterapia jest dużo bardziej złożonym procesem od konsultacji psychologicznej. Psychoterapia wymaga dużo wytrwałości i motywacji do pracy nad problemem. Trwa do 3 mcy do nawet kilku lat w przypadku złożonego i wieloobszarowego problemu.
W jakich nurtach prowadzimy psychoterapię?
Prowadzimy terapię w nurcie integracyjnym i poznawczo-behawioralnym:
- Nurt integracyjny powstał na bazie dorobku innych nurtów psychoterapii. Łączy on w sobie wszystkie narzędzia z różnych szkół, by jak najskuteczniej trafiać w sedno problemów. Terapeuta może sobie wybrać narzędzia, które będą najbardziej adekwatne do pracy z danym problemem
- Nurt poznawczo- behawioralny oparty jest na założeniu, że wszystkiego, także niepożądanych zachowań możemy się nauczyć, ale skoro nauczyć, to i oduczyć. Zgodnie z zasadami tego nurtu dana myśl generuje emocje a te są nośnikiem naszych zachowań. Techniki poznawcze opierają się głównie na restrukturyzacji poznawczej, czyli modyfikacji naszych myśli, zaś techniki behawioralne polegają na wdrażaniu nowych zachowań w miejsce starych nieadaptacyjnych wzorców.
- psychoterapia indywidualna
200 zł
- 50 min
- 8:00-22:00
- raz w tygodniu