OFERTA

psychoterapia par i małżeństw, diagnoza problemu, trening komunikacji w związku, zdrada, brak zaufania, samotność w związku, kłótnie, ciche dni, psychoterapia indywidualna partnera

TERAPIA PAR

Na Zachodzie terapia par jest bardzo popularna, podczas gdy w Polsce ciągle podchodzi się do tej metody nieufnie. Warto jednak z niej skorzystać, bo może ona być ostatnią deską ratunku dla par, które myślą, że rozstanie jest jedynym słusznym rozwiązaniem.

Terapia par z udziałem terapeuty, bezstronnego obserwatora pozwoli na ostateczne rozstrzygnięcie czy jest szansa na kontynuację relacji czy najkorzystniejszym rozwiązaniem jest rozstanie się. A może być i tak, że dana para nie myśli o rozstaniu, tylko trudno jej funkcjonować w sieci rutyny, powinności, zobowiązań, wyzwań, problemów i w związku z tym szuka konstruktywnych rozwiązań umożliwiających właściwe zrozumienie i wzajemne wsparcie. Jak to działa?

Niezbędna komunikacja 

Bez względu na to, co jest istotą problemu w związku, praktycznie zawsze można uznać, że przyczyną nieporozumień jest niewłaściwa komunikacja między osobami tworzącymi związek. W gabinecie psychoterapeuty na pewno łatwiej jest podjąć konstruktywny dialog, ponieważ terapeuta uczy wzajemnego słuchania, precyzowania oczekiwań, ustalania wspólnych celów. Jest bezstronny, dzięki czemu partnerzy również mogą spojrzeć na swoją relację i problemy z odpowiedniego, zdrowego dystansu, zrozumieć postawę drugiej osoby i czasem wypracować akceptowalny kompromis.

W terapii par wskazuje też na konieczność poszanowania drugiej osoby, mając na względzie, że obie osoby w związku są jednakowo ważne i niezbędne i kluczowe jest dawanie wzmocnień, o czym często zapomina się w toku codziennych spraw i rutynie długoletniego związku.

Dla kogo terapia? 

Terapia par dedykowana jest dla wszystkich, którzy takiej pomocy potrzebują, zarówno małżeństw, jak i nieformalnych związków, osób, które są ze sobą długo, jak i krótko. Doświadczenie pokazuje, że poważny kryzys w związku przydarzyć może się zawsze. Pomoc psychoterapeuty wskazana jest zwłaszcza wtedy, gdy partnerzy nie mogą się ze sobą już w ogóle porozumieć, wydaje im się, że nic ich nie łączy i jako jedyne wyjście widzą rozstanie. Często do gabinetu trafiają też osoby pozostające w długoletnich związkach, które czują się sfrustrowane jego stanem i chcą, by ożyły dawne emocje – również w takich przypadkach terapia może bardzo pomóc, gdyż ma za zadanie odkryć i ujawnić przed partnerami ich wzajemne oczekiwania oraz przetworzyć nagromadzone przez lata nierozwiązane kwestie i – naturalnie – uporać się z nimi.

​Terapia par to wsparcie dla związków w kryzysie, gdy już partnerzy pomimo usilnych starań nie mogę się porozumieć. Wówczas niezbędną okazuje się pomoc osoby bezstronnej, niezaangażowanej w relację, która w obiektywny sposób pomoże parze uporać się kryzysem.

Spotkania mają na celu poprawę komunikacji pomiędzy partnerami, identyfikację wzajemnych potrzeb, zrozumienie zachowań partnera.

Terapia ma na celu znalezienie wzajemnego konsensusu przy zachowaniu postawy wzajemnego szacunku i akceptacji. Terapia par jest szansą dla związku, szansą na odbudowanie relacji, na poprawę jakości związku i poznanie partnerów na nowo z całkiem innej perspektywy.

Psychoterapia par to rozwiązanie dla związków, które są w kryzysie. Czasem w relacji bywa i tak, że wszystkie sposoby ratowania związku zawiodły. Czujemy, że nie jest dobrze i jest nam z tym źle. Nie potrafimy już ze sobą rozmawiać bez pretensji, bez emocji albo wręcz odwrotnie staliśmy się pozbawionymi emocji zgorzkniałymi cynikami. Mamy wrażenie, że wszystko już było wielokrotnie omawiane a i tak wyjaśnienia nie przynoszą skutku, więc jaki jest sens…

Zaczynamy zamykać się na partnera, nie mamy siły i chęci go rozumieć a nawet jak rozumiemy, to sami czujemy się niezrozumiani. W takiej sytuacji jest pora na spotkanie z terapeutą. I to nie jest dowód słabości, ale akt walki o relację. Bo nie kto inny jak terapeuta jest bezstronnym obserwatorem, który najlepiej zdiagnozuje problem, umożliwi zmianę perspektywy. Pomoże również w trudnej sztuce komunikacji, konwersacji bez uprzedzeń, bez negatywnych emocji.

Jeśli padło zbyt dużo słów, które zamiast łączyć podzieliły, jeśli czujesz, że każdy dzień oddala Was od siebie, odważ się na rozmowę z partnerem. Zaproś go na spotkanie z terapeutą. Rozmowa ze specjalistą pozwoli Wam na spojrzenie na sprawy w nowym świetle, ujawni skrywane emocje oraz zdefiniuje wzajemne oczekiwania, a takie oczyszczenie uzupełnione o otwartą komunikację będzie pierwszym krokiem ku zmianie.

  • psychoterapia par i małżeństw
  • 200 zł

  • 75 min
  • 8:00-22:00
  • raz w tygodniu / raz na dwa tygodnie

LOKALIZACJA

EMPATIA DOROŚLI

NASZ ZESPÓŁ – TERAPIA PAR

FAQ

Samotność w związku, konflikt w małżeństwie, zdrada, agresja… – czy któreś z pojęć jest Ci bliskie? Czujesz się samotny i niezrozumiany w związku? Twoje wymarzone życie we dwójkę w żaden sposób nie przypomina komedii romantycznej, a raczej jest to dramat obyczajowy. Zastanawiasz się co się stało? Czy to normalne, czy wszystkie pary dosięga syndrom wypalenia? Dlaczego nie jest tak jak kiedyś…

Masz partnera, związek, który powinien dawać satysfakcję, poczucie zrozumienia i spełnienia, a jednak rzeczywistość wygląda inaczej… Okazuje się, że gdy moment namiętności i intymności minie, w naszym życiu pojawi się rutyna i problemy dnia codziennego, bardzo łatwo oddalić się od siebie i żyć tylko pozornie razem.

Jeżeli nie udało Wam się wcześniej wypracować systemu komunikacji, który zdawałby egzamin w trudnych chwilach, to teraz w sytuacji kryzysu bardzo trudno jest Wam się porozumieć. Jeżeli nie dawaliście sobie wzmocnień i głasków w postaci komplementów, a w Waszym związku dominowały uwagi i pretensje, to w przypadku wystąpienia konfliktu, może brakować woli do współpracy i pojednania.

Zamiatanie nierozwiązanych sytuacji pod dywan, machanie ręką mogło spowodować, że osiągnięcie porozumienia jest teraz trudne do realizacji. Z powodu żalu, rozczarowania, doznanych przykrości ciężko jest prowadzić konstruktywny dialog. Wymaga to wyzbycia się małostkowości, egocentryzmu, ale także świadomości własnych potrzeb i katalogu zasad, którymi kierujemy się w życiu.

Kryzys w związku objawia się na wiele sposobów, poprzez kłótnie, pretensje, poczucie osamotnienia, niezrozumienia, problemy seksualne. Często dotyczy kwestii związanych z wiernością czy lojalnością, niemożnością podjęcia decyzji na temat wspólnej przyszłości. Choć kryzys w związku jest trudnym doświadczeniem, często, wbrew pozorom, okazuje się być szansą. Konstruktywne poradzenie sobie z nim umacnia i redefiniuje relację.

Jeżeli od dłuższego czasu tkwicie w patowej sytuacji, nie potrafisz porozumieć się z partnerem, a czynione wysiłki nie przynoszą rezultatów, proponujemy skorzystanie z naszej oferty pomocy.

Nasz empatyczny terapeuta pozwoli Wam na nowo, bez negatywnych emocji, usłyszeć się wzajemnie. Wesprze Was przy konstruowaniu narzędzi służących budowaniu relacji opartej na szacunku i transparentnej komunikacji. Terapia pary przeżywającej trudności, w głównej mierze, polega na diagnozie problemu, poprawie komunikacji oraz wsparciu w odkryciu rozwiązań, nowych wzorców, które w tej konkretnej relacji będą skuteczne.

Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że zdrada jest najgorszym ciosem dla każdego związku. W każdej relacji zdarzają się kryzysy, nawet poważne, różnice zdań, kłótnie i inne problemy, które są normalne. Zdrada nie jest jednak naturalna, jest gwałtem zadanym zaufaniu, bliskości, intymności i wszystkiemu temu, co jest fundamentem związku między dwiema osobami. Mimo to zdrady zdarzają się bardzo często, ale częstotliwość ich występowania wcale nie sprawia, że łatwiej jest sobie z nimi radzić i przechodzić nad takimi wydarzeniami do porządku dziennego.

Czy zdradę można wybaczyć?

Z pewnością nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele związków funkcjonuje po zdradzie, zdarzają się nawet relacje, w których do wydarzeń takich dochodzi notorycznie. Nie zawsze jednak akceptacja tego stanu rzeczy jest jednoznaczna z wybaczeniem zdrady. Każda sytuacja jest inna i inny jest każdy człowiek, dlatego z pewnością pewna część będzie umiała całkowicie wybaczyć zdradę, inna zaakceptuje ją, ale nigdy nie wybaczy, dla jeszcze innej zaś zdrada zawsze będzie oznaczała całkowity koniec związku. Z pewnością jednak zawsze jest to koniec pewnego etapu, bo nawet jeśli partnerzy będą zdeterminowany odbudować związek, na pewno nie będzie on nigdy taki sam. Jednocześnie jednak nie można zakładać, że będzie gorszy, gdyż znane są sytuacje, w których zdrada paradoksalnie wzmacnia związek.

Akceptacja i szacunek

Czynniki te są bardzo ważne w każdym związku, bez ich obecności żadna relacja nie będzie mogła być udana. Oczywiście nie chodzi o to, by akceptować wyskoki partnera, ale by pogodzić się z tym, co się stało. Żadne wyrzuty czy kłótnie nie zmienią tego, co się wydarzyło i warto to sobie uświadomić, mimo iż jest to bardzo trudne. Często zdarza się, że osoby zdradzone wypierają ten fakt ze swojej świadomości, nie mogą w to uwierzyć i nie chcą, niejednokrotnie też starają się to bagatelizować, szukając okoliczności łagodzących. Nie pomaga to jednak w uratowaniu związku, gdyż jest to oszukiwanie siebie. By można było w miarę możliwości normalnie funkcjonować w związku po zdradzie, konieczne jest postawienie sytuacji jasno i zaakceptowanie jej. Konieczne jest też uszanowanie partnera, bez względu na to, co się stało, gdyż szacunek należy się każdej osobie, a już w związku jest kluczowy. Na tym silnym fundamencie można budować zaczątki przyszłego życia.

Zbrodnia przeciwko związkowi

Zdrada nie zawsze jest wynikiem emocji, braku panowania nad sobą czy chwilowego uniesienia. Niejednokrotnie jest wypadkową problemów i nieporozumień w związku, wobec czego można uznać, że jest konsekwencją złej sytuacji. Jednak nawet jeśli w związku źle się działo, zdrada zawsze jest szokiem, powodem do rozpaczy i całkowitej dezorientacji. Nie wszyscy są w stanie poradzić sobie z tym samodzielnie, wiele osób postrzega to jako koniec świata. W pierwszej chwili mało kto myśli racjonalnie i natychmiast chce porzucić niewiernego partnera czy partnerkę. Kiedy nie można samemu poradzić sobie z natłokiem myśli, emocji i rozpaczy, warto zwrócić się o pomoc do psychoterapeuty. Pomoże on uporządkować chaos w głowie i trzeźwiej spojrzeć na tę niewątpliwie bardzo trudną sytuację, która przecież wymaga jakiegoś rozwiązania. Samodzielnie bardzo trudno jest poradzić sobie z gniewem skierowanym przeciwko niewiernemu partnerowi, którzy „zniszczył wszystko”. Pomoc terapeuty jest bardzo wskazana bez względu na to, czy chce się rozstać, czy zostać z partnerem. Obie te sytuacje są skrajnie trudne. Osoba, która zakończyła związek po zdradzie, musi zmagać się nie tylko z cierpieniem, ale też poczuciem osamotnienia, zmianą swojego życia na gorsze, być może pożegnać się ze snutymi wspólnie, wspaniałymi planami, przełknąć wstyd, gorycz i inne towarzyszące jej uczucia. Zdrada bardzo często powoduje też ogromne kompleksy, dotyczące zarówno wyglądu, jak i cech charakteru, poczucie, że jest się osobą, która nie umie zatrzymać przy sobie partnera czy nie była dla niego wystarczająco dobra w jakimś względzie. Osoby, które decydują się zostać z partnerem, prócz tych kompleksów, mogą mieć poważną barierę fizyczną. Ciężko jest na powrót zbudować intymną atmosferę po zdradzie, a przecież w związku jest to niezbędne. Koniecznie trzeba też nauczyć się trzymać obawy na wodzy, by nie podejrzewać partnera o kolejny romans, nie popaść w obsesję na tym punkcie. Trudne jest ponowne zaufanie, nauczenie się szacunku i zachowanie zdrowych, w pełni normalnych relacji, ale z pomocą doświadczonego terapeuty może się to znakomicie udać.

OSTATNIO CZYTANE

,

Koronawirus - jak uchronić się przed paniką?

Najczęściej to lęk uruchamia to wszystko w nas, czego nie chcielibyśmy na co dzień zobaczyć. I każdy z nas musi go oswoić na swój sposób, aby godnie przetrwać. Być może obnaży on także tę pozytywną stronę naszej osobowości i będziemy mile zaskoczeni, gdy odkryjemy radość czerpaną z codziennych, zwykłych spraw: wspólnego spaceru, zabawy z dziećmi w chowanego, sprzątania, gotowania, dawno odkładanej rozmowy z mamą przez telefon i kawy, którą ktoś być może poda nam z niespotykaną dotąd czułością.
, ,

Stres - nasz wróg czy przyjaciel?

Stres jest na ogół wyzwaniem, próbą, w obliczu której testowane są nasze zdolności adaptacyjne do Stres jest na ogół wyzwaniem, próbą, w obliczu której testowane są nasze zdolności adaptacyjne do zmieniającej się dynamicznie rzeczywistości. Każdy człowiek reaguje na to wyzwanie odmiennie: niektórych stres paraliżuje, niektórych mobilizuje do działania czy zwiększenia wysiłków, ale na pewno stres nie jest czymś, co pozostawia naszą psychikę i ciało w stanie obojętnym.
, ,

Oswoić lęk

Gdy dopada nas lęk, może on poważnie zdezorganizować nasze życie, pochłaniać całą naszą uwagę. W naszej codziennej krzątaninie zazwyczaj jednak spychamy go na margines, nie zajmujemy się nim wcale dopóty, dopóki nie opanuje naszych myśli, uczuć, emocji czy wreszcie ciała w bardzo bolesny sposób i to w sytuacji, w której może najmniej się go spodziewaliśmy.
, , ,

Pokonać złość

Bywa złość nagła, porywcza, okazywana bez zahamowań i równie szybko mijająca. Bywa też złość hodowana i podsycana dniami, a nawet latami, głęboko skrywana i przemyślana, trudna złość.
,

Gdy wolność jest udręką czyli o źródle lęku przed wystąpieniami publicznymi.

Umiejętność publicznego występowania jest dziś prawdopodobnie jedną z najbardziej pożądanych kompetencji, a jej znaczenie na rynku pracy wciąż rośnie. Dla wielu osób , niestety ,na nieszczęście. Zwłaszcza dla tych, których paraliżuje stres związany z zaprezentowaniem się przed szerszym, a nawet tylko kilkuosobowym czy dobrze znanym audytorium, a lęk towarzyszący publicznemu wystąpieniu skutecznie odbiera wszelką nadzieję na to, że możemy wypaść dobrze.
, ,

Jaki smak ma samotność czyli o współczesnych problemach w relacjach.

Samotność ma różne oblicza. Możemy na przykład być w związku czy tworzyć rodzinę, a mimo to mieć poczucie, że jesteśmy zdani tylko na siebie i opuszczeni.
, ,

Migrena - nie taka straszna?

Punktowe i przenikliwe bóle głowy o charakterze napadowym to jedno, ale najczęściej towarzyszą im nudności prowadzące do wymiotów bądź biegunka, a takie połączenie praktycznie wyklucza ich na co najmniej kilka godzin z możliwości wykonywania pracy czy codziennych obowiązków.
,

Diagnoza: Zespół Aspergera. Co dalej?

Choroba Aspergera jest zaburzeniem ze spektrum autyzmu, jednak jest to o wiele łagodniejsza jego forma. Przede wszystkim - w przeciwieństwie do autyzmu schorzenie to u dzieci i dorosłych nie powoduje zaburzeń w rozwoju umysłowym.
, , ,

Osobowość zależna - związek z bluszczem

To, co jest najbardziej dominującą cechą u osobowości zależnej to deficyty miłości i bliskości, których właściwie nie sposób w żaden sposób zrekompensować.
,

Życie w korporacji

Co w korporacji napędza? Pieniądze, prestiż, forma władzy jaką daje ugruntowana pozycja w firmie i możliwość ciągłych awansów? A może pragnienie, aby okazać się kimś najlepszym, kimś, w kogo warto zainwestować czas i pieniądze? Kimś wyjątkowym, nie do zastąpienia
, ,

Problemy z bezsennością

Kiedy jednak całonocne czuwanie powinno wzbudzić nasz niepokój i obawy o zdrowie? Czy każda bezsenna noc to już znamiona patologicznych zaburzeń? Kiedy udać się w tej sprawie do specjalisty?
, ,

Psychoterapia - którą wybrać?

zym jest psychoterapia? Jest w swej istocie – zaplanowanym i powtarzanym w kolejnych sesjach – oddziaływaniem: psychologicznym lub za pomocą środków środowiskowych, mającym na celu poprawę funkcjonowania psychicznego i adaptacji społecznej osoby z określonym zaburzeniem czy problemem.
, , ,

Dorosłe dzieci alkoholików, czyli o syndromie DDA

Może i Ty jesteś jednym z takich ,,dorosłych dzieci”? Czujesz się zagubiony, niepewny sensu Twojego życia, pogrążony w chaosie i obciążony trudem, który wydaje ci się czymś nie do wytrzymania?
,

Czy to nerwica?

Najbardziej charakterystycznym przejawem zaburzeń o charakterze nerwicowym jest irracjonalny lęk, a więc taki, którego źródła sobie nie uświadamiamy.
, ,

O zdradzie w związku

Według najnowszych sondaży co trzeci Polak był bliski zdrady, a prawie 20% społeczeństwa przynajmniej raz zboczyła z obranego kursu i skusiła się na przysłowiowy ,,skok w bok”.
, , ,

Rozważania o rozstaniu

Mówią, czas zagoi rany I ze wspomnień barwy zmiecie,Lecz tych chwil spędzonych razemNie zapomnę nigdy w świecie. B. Ponikarczyk Żal, rozgoryczenie, czasem niedowierzanie, a czasem gniew. Prawie każde rozstanie jest pisane…
, ,

Toksyczne związki czyli o tym, czy psychopaci istnieją naprawdę

Ludzie toksyczni – kim są i jak ich rozpoznać? Zazwyczaj nie musimy szukać daleko. Nasza codzienna egzystencja bywa ich pełna, na dobrą sprawę prawie każda poznana osoba może stać się dla nas właśnie taką. Być może nasze problemy sprawiły, że łatwo się poddajemy, jesteśmy wpływowi, dajemy sobą manipulować , trudniej znosimy porażki. I w ten właśnie sposób łatwo możemy stać się celem ataku bądź przynajmniej skupić na sobie uwagę ludzi, którzy czerpią przyjemność z naszych niepowodzeń czy słabości.
, ,

Współuzależnienie

Współuzależnienie nie pojawia się nagle i posiada swoista dynamikę, stąd możemy obserwować poszczególne stadia tego procesu. Początkowo rodzina zdaje się nie dostrzegać istnienia problemu, a jej poszczególni członkowie (żona , mąż, dzieci) zaprzeczają oczywistym faktom wskazującym na destrukcyjne zachowania i chronią osobę uzależnioną przed konsekwencjami zażywania przez nią substancji psychoaktywnej.