OFERTA

kryzys w rodzinie, problemy z członkiem rodziny, problemy z komunikacją, konflikt w rodzinie, problemy w relacji, rodzinne koalicje

TERAPIA RODZIN

Często jest tak, że terapia jednego z członków systemu rodzinnego nie jest wystarczająca. Jeżeli w grę wchodzą relacje wówczas pożądane jest, żeby cały system uczestniczył w terapii rodzinnej. Rodzina to system złożony z osób, które “wchodzą ze sobą w relacje i mają na siebie wzajemny wpływ” i właśnie ten wpływ, sposób funkcjonowania jest przedmiotem poznania terapii systemowej.

Za problem w rodzinie nigdy nie odpowiada jedna osoba, jest on sumą interakcji w jakie wchodzą ze sobą poszczególni członkowie systemu. Kluczowym celem terapii rodzinnej jest poprawa relacji w rodzinie, zdiagnozowanie zależności, koalicji, poprzez budowanie wzajemnego zrozumienia, akceptacji oraz otwartej komunikacji.

Każda, nawet najbardziej zgodna rodzina, przechodzi kryzys, który notabene jest bardzo potrzebny na drodze jej rozwoju. Pozytywnie rozwiązany kryzys rodzinny pozwala na przejście rodziny na inny etap, adekwatny do aktualnej sytuacji w rodzinie.

Czasem jest tak, że nie umiemy poradzić sobie z nową sytuacją, co powoduje okopanie się na swoich pozycjach i trwanie w patowej sytuacji. Czasem trudna sytuacja trwa tak długo, że zaczynamy trwać w bezsilności i beznadziei.

Jeżeli Wasza rodzina przechodzi przez trudny czas kryzysu i nie wiecie jak ruszyć z miejsca, choć wydaje się Wam, że zrobiliście już wszystko co w Waszej mocy, zapraszamy na terapię par prowadzoną przez dwóch doświadczonych terapeutów rodzinnych. Zaufaj specjalistom i ciesz się życiem z Bliskimi.

FAQ

ds fsad ff asdfdsaf dsfsfwerfewfsdaf sdaff asdf dsf adsfsa

W niektórych przypadkach terapia rodzin jest znaczenie lepszym rozwiązaniem aniżeli terapia tylko jednej, zainteresowanej osoby, czasem wręcz jest to niezbędne, by przywrócić normalne relacje w rodzinie oraz poprawić jakość życia jej członków.

W jakich sytuacjach terapia rodzin jest wskazana? 

Właściwie można stwierdzić, że każde zaburzenie psychologiczne wywiera wpływ na samopoczucie i życie nie tylko osoby, której dotyczy bezpośrednio, ale też wszystkich jej bliskich. W niektórych przypadkach jednakże wpływ ten jest szczególnie silny, zwłaszcza jeśli dotyczy to ciężkiego nałogu – alkoholizmu ojca rodziny czy narkomanii syna. Ma to niebagatelny wpływ na ich życie, samopoczucie i psychikę, śmiało można mówić o współuzależnieniu, a więc jasne jest, że potrzebna jest terapia wszystkich osób zainteresowanych, całej rodziny. Tylko wtedy da dobre skutki.

Terapia rodzin wskazana jest także w mniej poważnych sytuacjach, na przykład kiedy istnieją poważne trudności uniemożliwiające porozumienie dzieci i rodziców. Bywa tak zwłaszcza w okresie buntu nastolatków, kiedy to rodzice przestają być autorytetem, a dzieci na wszelkie możliwe sposoby, nie zawsze dla nich dobre, starają się zamanifestować swoją indywidualność i podkreślić odrębność. Psychoterapia rodzin może tu bardzo pomóc. Nawet jedna sesja może dać odpowiedzi na wiele pytań i wątpliwości, przede wszystkim – na czym polega problem.

Efekty terapii dla rodziny 

Jak każda psychoterapia, również terapia rodzin opiera się na rozmowie, kierowanej w taki sposób, by dała pożądane efekty. Członkowie rodziny, którzy przed trafieniem do gabinetu mieli poważne problemy z wzajemną komunikacją, wreszcie mogą ze sobą otwarcie porozmawiać, dowiedzieć się o swych obawach, oczekiwaniach, podjąć konstruktywną krytykę i spróbować wypracować kompromisy. Celem terapii jest wskazanie możliwych kierunków takich działań. Bardzo ważne jest też okazanie sobie bliskości, co na co dzień zwykle jest ukrywane. Daje to ogromną motywację i siłę do walki z nałogiem i wszelkimi innymi problemami, które negatywnie rzutują na całą rodzinę. ​​

NASZ ZESPÓŁ – TERAPIA RODZIN

OSTATNIO CZYTANE

,

Koronawirus – jak uchronić się przed paniką?

Najczęściej to lęk uruchamia to wszystko w nas, czego nie chcielibyśmy na co dzień zobaczyć. I każdy z nas musi go oswoić na swój sposób, aby godnie przetrwać. Być może obnaży on także tę pozytywną stronę naszej osobowości i będziemy mile zaskoczeni, gdy odkryjemy radość czerpaną z codziennych, zwykłych spraw: wspólnego spaceru, zabawy z dziećmi w chowanego, sprzątania, gotowania, dawno odkładanej rozmowy z mamą przez telefon i kawy, którą ktoś być może poda nam z niespotykaną dotąd czułością.
, ,

Stres – nasz wróg czy przyjaciel?

Stres jest na ogół wyzwaniem, próbą, w obliczu której testowane są nasze zdolności adaptacyjne do Stres jest na ogół wyzwaniem, próbą, w obliczu której testowane są nasze zdolności adaptacyjne do zmieniającej się dynamicznie rzeczywistości. Każdy człowiek reaguje na to wyzwanie odmiennie: niektórych stres paraliżuje, niektórych mobilizuje do działania czy zwiększenia wysiłków, ale na pewno stres nie jest czymś, co pozostawia naszą psychikę i ciało w stanie obojętnym.
, ,

Oswoić lęk

Gdy dopada nas lęk, może on poważnie zdezorganizować nasze życie, pochłaniać całą naszą uwagę. W naszej codziennej krzątaninie zazwyczaj jednak spychamy go na margines, nie zajmujemy się nim wcale dopóty, dopóki nie opanuje naszych myśli, uczuć, emocji czy wreszcie ciała w bardzo bolesny sposób i to w sytuacji, w której może najmniej się go spodziewaliśmy.
, , ,

Pokonać złość

Bywa złość nagła, porywcza, okazywana bez zahamowań i równie szybko mijająca. Bywa też złość hodowana i podsycana dniami, a nawet latami, głęboko skrywana i przemyślana, trudna złość.
,

Gdy wolność jest udręką czyli o źródle lęku przed wystąpieniami publicznymi.

Umiejętność publicznego występowania jest dziś prawdopodobnie jedną z najbardziej pożądanych kompetencji, a jej znaczenie na rynku pracy wciąż rośnie. Dla wielu osób , niestety ,na nieszczęście. Zwłaszcza dla tych, których paraliżuje stres związany z zaprezentowaniem się przed szerszym, a nawet tylko kilkuosobowym czy dobrze znanym audytorium, a lęk towarzyszący publicznemu wystąpieniu skutecznie odbiera wszelką nadzieję na to, że możemy wypaść dobrze.
, ,

Jaki smak ma samotność czyli o współczesnych problemach w relacjach.

Samotność ma różne oblicza. Możemy na przykład być w związku czy tworzyć rodzinę, a mimo to mieć poczucie, że jesteśmy zdani tylko na siebie i opuszczeni.
, ,

Migrena – nie taka straszna?

Punktowe i przenikliwe bóle głowy o charakterze napadowym to jedno, ale najczęściej towarzyszą im nudności prowadzące do wymiotów bądź biegunka, a takie połączenie praktycznie wyklucza ich na co najmniej kilka godzin z możliwości wykonywania pracy czy codziennych obowiązków.
,

Diagnoza: Zespół Aspergera. Co dalej?

Choroba Aspergera jest zaburzeniem ze spektrum autyzmu, jednak jest to o wiele łagodniejsza jego forma. Przede wszystkim - w przeciwieństwie do autyzmu schorzenie to u dzieci i dorosłych nie powoduje zaburzeń w rozwoju umysłowym.
, , ,

Osobowość zależna – związek z bluszczem

To, co jest najbardziej dominującą cechą u osobowości zależnej to deficyty miłości i bliskości, których właściwie nie sposób w żaden sposób zrekompensować.
,

Życie w korporacji

Co w korporacji napędza? Pieniądze, prestiż, forma władzy jaką daje ugruntowana pozycja w firmie i możliwość ciągłych awansów? A może pragnienie, aby okazać się kimś najlepszym, kimś, w kogo warto zainwestować czas i pieniądze? Kimś wyjątkowym, nie do zastąpienia
, ,

Problemy z bezsennością

Kiedy jednak całonocne czuwanie powinno wzbudzić nasz niepokój i obawy o zdrowie? Czy każda bezsenna noc to już znamiona patologicznych zaburzeń? Kiedy udać się w tej sprawie do specjalisty?
, ,

Psychoterapia – którą wybrać?

zym jest psychoterapia? Jest w swej istocie – zaplanowanym i powtarzanym w kolejnych sesjach – oddziaływaniem: psychologicznym lub za pomocą środków środowiskowych, mającym na celu poprawę funkcjonowania psychicznego i adaptacji społecznej osoby z określonym zaburzeniem czy problemem.
, , ,

Dorosłe dzieci alkoholików, czyli o syndromie DDA

Może i Ty jesteś jednym z takich ,,dorosłych dzieci”? Czujesz się zagubiony, niepewny sensu Twojego życia, pogrążony w chaosie i obciążony trudem, który wydaje ci się czymś nie do wytrzymania?
,

Czy to nerwica?

Najbardziej charakterystycznym przejawem zaburzeń o charakterze nerwicowym jest irracjonalny lęk, a więc taki, którego źródła sobie nie uświadamiamy.
, ,

O zdradzie w związku

Według najnowszych sondaży co trzeci Polak był bliski zdrady, a prawie 20% społeczeństwa przynajmniej raz zboczyła z obranego kursu i skusiła się na przysłowiowy ,,skok w bok”.
, , ,

Rozważania o rozstaniu

Mówią, czas zagoi rany I ze wspomnień barwy zmiecie,Lecz tych chwil spędzonych razemNie zapomnę nigdy w świecie. B. Ponikarczyk Żal, rozgoryczenie, czasem niedowierzanie, a czasem gniew. Prawie każde rozstanie jest pisane…
, ,

Toksyczne związki czyli o tym, czy psychopaci istnieją naprawdę

Ludzie toksyczni – kim są i jak ich rozpoznać? Zazwyczaj nie musimy szukać daleko. Nasza codzienna egzystencja bywa ich pełna, na dobrą sprawę prawie każda poznana osoba może stać się dla nas właśnie taką. Być może nasze problemy sprawiły, że łatwo się poddajemy, jesteśmy wpływowi, dajemy sobą manipulować , trudniej znosimy porażki. I w ten właśnie sposób łatwo możemy stać się celem ataku bądź przynajmniej skupić na sobie uwagę ludzi, którzy czerpią przyjemność z naszych niepowodzeń czy słabości.
, ,

Współuzależnienie

Współuzależnienie nie pojawia się nagle i posiada swoista dynamikę, stąd możemy obserwować poszczególne stadia tego procesu. Początkowo rodzina zdaje się nie dostrzegać istnienia problemu, a jej poszczególni członkowie (żona , mąż, dzieci) zaprzeczają oczywistym faktom wskazującym na destrukcyjne zachowania i chronią osobę uzależnioną przed konsekwencjami zażywania przez nią substancji psychoaktywnej.