
Perfekcjonizm – dlaczego jest niebezpieczny i jak sobie z nim radzić?
Konsekwencją perfekcjonizmu i posiadania osobowości anankastycznej jest nieumiejętność odczuwania radości i satysfakcji, ciągłe zadręczanie się i rozpamiętywanie każdej porażki, a także poczucie wypalenia. To również niechęć do podejmowania nowych zadań z obawy przed brakiem sukcesu. Perfekcjonizmowi często towarzyszą objawy somatyczne, na przykład bóle głowy albo problemy trawienne.

Terapia par
Najczęściej popełnianym przez ludzi będących w związku błędem jest postrzeganie relacji jako czegoś stałego i niezmiennego, a nie jako tego, co ulega przeobrażeniom i ewoluuje w czasie.

Schorzenia psychosomatyczne
Współczesna nauka za choroby psychosomatyczne uznaje ,,problemy, w przypadku których możliwe jest obiektywne potwierdzenie występowania u chorych objawów takich schorzeń, do których prowadzą m.in. problemy psychologiczne”.

O postrzeganiu nas przez innych
Brak otwarcia na krytykę innych zamyka bowiem przed nami niepowtarzalną możliwość, aby dowiedzieć się i nauczyć czegoś nowego o sobie samych. Ludzie z wysokim poczuciem lęku, niepewni swojej wartości, zagubieni i obawiający się konfrontacji z opinią innych osób na swój temat przeważnie doskonale wiedzą, jak mają się zachować, by uniknąć bezpośredniej krytyki innych.

Depresja poporodowa
Po porodzie zmienia się nie tylko to, co było do tej pory znane, a więc: dotychczasowe relacje partnerskie, schemat dnia, w który była wpisana praca i związane z domem obowiązki, liczne spotkania ze znajomymi i sposoby na spędzanie wolnego czasu połączone z realizacją hobby. Przede wszystkim zmienia się sama matka.

Terapia poznawczo – behawioralna
Początkowo terapia poznawczo-behawioralna przeznaczona dla osób ze skłonnoscią do depresji, szybko znalazła zastosowanie także u osób lękowych, z chorobą afektywną dwubiegunową czy zaburzeniami obsesyjno – kompulsywnymi

Osobowość typu Borderline
Cokolwiek by nie powiedzieć o ludziach z osobowością typu Borderline, zaburzenie to przynosi im najczęściej miano ekscentryków i buntowników.

Zrozumieć świat współczesnego nastolatka.
Czy tego chcemy, czy nie, i dlatego, że kochamy swoje dzieci, to one – a nie my, wyznaczają zazwyczaj granice i kierunek, w jakim podąża nasze rodzinne życie. To one tworzą klimat i sytuacje, w których potrafimy się odnaleźć bądź nie.

Starzenie się – doświadczenie późnej dojrzałości
Starzenie się możemy rozumieć dwojako: jako postępujący proces od momentu narodzenia aż po śmierć (ale myślenie takie bywa raczej domeną filozofii egzystencjalnej aniżeli psychologii) lub uzasadnionym wiekiem określeniem następstwa późnej dojrzałości.

Złość, agresja, przemoc u dorosłych – jak sobie z nimi radzić?
Na pewno nikt z nas nie lubi uczucia złości. Pojawia się często nagle, w sposób gwałtowny, nieproszona. Narusza granice naszej wytrzymałości na frustrację, poniżenie, upokorzenie i wstyd. Zalewa nas fala gorąca, często nieadekwatny do doznanej krzywdy gniew, bezsilność.

O tym, czy psychoterapia jest skuteczna?
Do kogo zwrócić się o pomoc, gdy człowiek ma zbyt wiele negatywnych emocji i doświadczeń, których nie może dźwignąć ani on sam, ani jego najbliższe otoczenie? Jak to często bywa, gabinet psychoterapeutyczny czy przychodnia psychiatryczna to dla większości z nas jakaś ostateczność. Dlaczego?

Fobia społeczna – o unikaniu sytuacji społecznych
Osoby przejawiające fobię społeczną o swoich problemach mówią bowiem bardzo rzadko. W istocie ich dusza i ciało stanowią pole nieustannej walki między prawdziwymi pragnieniami, a tym, co decydują się okazać ,,na zewnątrz” w środowisku społecznym, które – w ich mniemaniu- oczekuje powszechnie akceptowanych zachowań