
Depresja sezonowa- czyli jak znaleźć lekarstwo na jesienno-zimowy smutek
Depresja sezonowa, czyli sezonowe zaburzenie afektywne (Seasonal Affective Disorder – SAD) to zaburzenie depresyjne pojawiające się w okresie jesienno-zimowym, a ustępujące wiosną lub latem. Najwcześniejsze oznaki zaburzeń sezonowych pojawiają się na przełomie października i listopada. Objawy natomiast ustępują w miesiącach wiosennych, czyli pomiędzy marcem a kwietniem, czego przyczyną jest większa ilość światła słonecznego.

Kryzys w związku, czyli jak szybko się nie poddać, kiedy jest źle.
Masz wrażenie, że Twój związek zmienił się? Czujesz, że twoja relacja z partnerem nie jest już taka jak na początku? Obawiasz się, że twój związek zaczyna przechodzić kryzys?
Co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem?
Słowo kryzys pochodzi z greki (krisis) i oznacza punkt zwrotny, okres przełomu. W pojęciu tym zawiera się także wybór, decydowanie, zmaganie. Kryzysowi towarzyszą takie emocje i stany jak: lęk, cierpienie, poczucie chaosu.

Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego (PMS) i PMDD w oku psychologii
Nadchodzą TE dni. Udręka zarówno dla kobiety, jak i pozostającego z nią w związku mężczyzny oraz całego otoczenia. Płacz, rozdrażnienie, krzyki, wycofanie, płacz, lęk, izolacja, krzyki. I tak w kółko. Co miesiąc. W tym czasie relacje międzyludzkie mogą lec w gruzach, praca lub szkoła cierpi, pojawiają się wyrzuty sumienia. Dlaczego? Dlaczego się tak zachowuję?

Uzależnienie od internetu – uzależnienie od multimediów
Na temat istnienia zespołu uzależnienia od internetu (ZUI) badacze mocno się spierają, dla niektórych taka jednostka chorobowa w ogóle nie została wyodrębniona, ale co do tego, że takie zjawisko istnieje, jest bardzo powszechne i niezwykle szkodliwe, nie ma najmniejszych wątpliwości. Nie można ich mieć także co do zasadności fachowego leczenia tego schorzenia.

Kryzys w związku
Ciche dni, pretensje, żal - kto był lub jest w związku zapewne niejednokrotnie doświadczył tych sytuacji. Kryzys w związku, bo o nim tu mowa, niejedną parę doprowadził do łez albo nawet do rozstania. Bywa, że pojawia się cyklicznie: po roku, trzech, pięciu, siedmiu latach istnienia relacji, jednak najczęściej dopada związki z dłuższy stażem. Najczęstszym wrogiem zdrowych relacji jest popadanie w rutynę, zazdrość o partnera, niskie poczucie własnej wartości czy spadek libido.

Nerwica natręctw
Nerwica natręctw nazywana inaczej zaburzeniem obsesyjno – kompulsyjnym, zaliczana jest do zaburzeń lękowych, a jej głównymi objawami są stale pojawiające się natrętne i uciążliwe myśli oraz czynności, którym towarzyszy nieustające poczucie lęku i napięcia. Związany z tym niepokój może pojawić się w każdym, nawet najmniej pożądanym momencie i zmienić życie człowieka w prawdziwy koszmar.

Pokolenie Facebooka, czy potrafimy funkcjonować bez mediów społecznościowych?
W dzisiejszym świecie coraz więcej osób uzależnia się od rozmaitych mediów społecznościowych, które stają się podstawą egzystencji. Wielu z nas nie potrafi rozpocząć swojego dnia dopóki nie sprawdzi co w czasie nieobecności zmieniło się na Facebooku, Instagramie lub Snapchacie. Czy naprawdę najważniejszą rzeczą jaką musimy rano zrobić jest obejrzenie nowych zdjęć naszych znajomych?

Co nas uszczęśliwia? Jak zmierzyć poziom szczęścia ?
Ostatnio pisząc któryś z kolei tekst, złapałem się na tym, że tematy są zazwyczaj dość trudne, wręcz depresyjne. Albo samobójstwo, albo choroby, albo inne – oczywiście niezwykle istotne, ale jednak – problemy. Tym razem będzie inaczej. Napiszę o tym, co nas uszczęśliwia!

Fobia społeczna – jedna z chorób cywilizacyjnych
Ceną, jaką wielu osobom przychodzi płacić za wysoki rozwój cywilizacji, bardzo często są różnego rodzaju stany lękowe, tzw. nerwice. W ciągu ostatnich lat diagnozuje się ich coraz więcej. Jednym z najczęściej wykrywanych zaburzeń o podłożu lękowym jest fobia społeczna, nazywana też nerwicą społeczną. Często jest ona błędnie uznawana za oznakę chorobliwej nieśmiałości. Czym jest to fobia społeczna i jak można sobie z nią poradzić?

Czy psychoterapia jest skuteczna?
We współczesnym świecie na szczęście co raz mniej słyszy się o wstydzie, strachu czy poczuciu bycia gorszym od reszty społeczeństwa przez osoby szukające pomocy w gabinecie psychoterapeuty. Wciąż jednak w obiegu są, często mylne i powielane bez zastanowienia, wyobrażenia i stereotypy dotyczące takiej wizyty, jej przebiegu i oczekiwanych skutków.

Samouszkodzenie – krzyk rozpaczy
Blizny na rękach, cięcia na nadgarstkach, ślady przypalania na nogach to niezaprzeczalne oznaki silnego wewnętrznego cierpienia i bezradności. Pojawiają się u coraz większej liczby osób, które nie radzą sobie z otaczajacym je światem jak i samym sobą. Badania pokazują, że ilość samouszkodzeń wśród młodzieży wzrasta lawinowo. Samouszkodzenia na przestrzeni ostatnich lat stały się poważnym problemem społecznym.

Samobójstwo
Podczas terapii, a także coraz częściej na szkoleniach niekoniecznie związanych tematycznie z tym zagadnieniem, powraca temat samobójstw. W grupie, z racji krótszego czasu spotkań i mniejszego poczucia intymności zazwyczaj poruszamy temat „innych”. Ci „inni” zazwyczaj dokonali tego czynu, a otoczenie zastanawia się, jakie były tego powody i czy można było temu zapobiec. Usłyszałem też niejeden raz pytanie: „czy samobójstwo to tchórzostwo czy odwaga?”. W przerwach takich spotkań zdarzyło mi się kilkukrotnie odpowiadać na wątpliwości: „ co zrobić, gdy takie myśli pojawiają się u mnie, najbliższych, znajomych?”. W terapii, szczególnie osób dotkniętych depresją, samobójstwo wydaje się być jednym z najbardziej palących i trudnych problemów do pozytywnego rozwiązania…