Terapia młodzieży

Czas trwania: 50 min
Gdzie? Aleja Solidarności róg Jana Pawła II (Przystanek Kino Femina)​


Często zastanawiasz się, co się stało z moim słodkim, uroczym, bezbronnym dzieckiem? Jak mam sobie poradzić z dorastającym rozbrykanym nastolatkiem? Czy okres buntu i naporu to normalne stadium wieku dojrzewania czy to może skutek nieudolnych metod wychowawczych…

Bunt nastolatka: napady furii, opryskliwości, zaciętego milczenia, niezrozumiałych wybuchów płaczu, różnego typu gróźb („zobaczycie, jak mnie już nie będzie”, „będziecie za mną tęsknić”, „ucieknę i więcej mnie nie zobaczycie”, „ja wam pokażę”, “po co mnie urodziłaś”), jawnej wrogości, momentami okrucieństwa, oskarżeń, jadowitych komentarzy, podważania i deprecjonowania właściwie wszystkiego, co mówimy, nieustającej krytyki naszego zachowania, myślenia, ubioru, stylu życia, a przede wszystkim – metod wychowawczych.

​Tak długo, jak długo rodzic będzie stosował wobec dorastającego dziecka dotychczasowe metody wychowawcze, starając się uzyskać kontrolę nad jego zachowaniem i podporządkowanie, nastolatek będzie walczył – bo już nie tędy droga. Będzie walczył zaciekle, bo to jedna z najważniejszych bitew w jego życiu – o wolność, autonomię, swoją tożsamość i prawo do samostanowienia.

Warto wiedzieć, jak rozwojowo przebiega dorastanie i czemu służy. Warto przypomnieć sobie siebie z tego czasu, zanurzyć się we wspomnienia i emocje sprzed wielu lat i wydobyć z nich to, co na nas samych działało, co nam sprzyjało, co dla nas było pomocne. Warto pamiętać, że wybuchy złości czy płaczu niekoniecznie wymierzone są w nas, bo egocentryzm wieku dojrzewania powoduje, że większość zachowań i reakcji otoczenia dziecko nadwrażliwie odnosi do siebie i na to przede wszystkim reaguje. Warto jasno i otwarcie z nastolatkiem rozmawiać, umieć przyznać się do błędu, umieć przyznać rację dziecku. To trudne, ale możliwe. Warto, stosując sankcje, jasno i precyzyjnie określić: jakie konkretne zachowanie dziecka nie będzie tolerowane, jaka dokładnie kara jest za to przewidziana, jak długo będzie trwała.

Warto pamiętać, że dziecko jest przede wszystkim synem czy córką, a bycie uczniem to jedynie jedna z jego życiowych ról..

Drodzy rodzice, jeżeli nie macie dostępu do pilnie strzeżonego świata Waszego nastolatka a Wasze relacje z dzieckiem pozostawiają wiele do życzenia, jeżeli zauważyliście nasilające się stany depresyjne i lękowe, które mogą wskazywać na borykanie się Waszego potomka z problemami, zapraszamy do skorzystania z usług naszych empatycznych terapeutów.

Psychoterapeuta zdiagnozuje i zidentyfikuje problemy nastolatka, wskaże obszary deficytowe, które wymagają doskonalenia i pracy i wyposaży Was i Wasze dziecko w narzędzia służące budowie efektywnej komunikacji, konstruktywnego wyrażanie emocji i przyswojenia nowych wzorców zachowań. Psychoterapia jest skuteczna w przypadku rozwiązywania kryzysów rozwojowych okresu dorastania, który jest trudnym czasem w życiu młodego człowieka i jego rodziny. To okres budowania własnej tożsamości, rozwiązania dylematu bliskości i izolacji, to czas uczenia się akceptacji siebie i budowania własnej wartości. Zadaniem terapeuty jest bycie wsparciem i przewodnikiem nastolatka w tym trudnym i ważnym okresie rozwojowym. 

Call Now Button