Leczenie fobii

Czas trwania: 50 min
Lokalizacja: Al. Solidarności 119/125 lok 5, Warszawa (Śródmieście/Wola)

Fobia inaczej strach, lęk. Izoluje, paraliżuje, stygmatyzuje. Uniemożliwia normalne funkcjonowanie. 

Centralnym objawem fobii jest lęk. Może być to lęk przed sytuacjami, przedmiotami, zjawiskami, przestrzeniami czy zwierzętami. Jest to zaburzenie niejednorodne, z grupy zaburzeń lękowych.  Osoby cierpiące na fobie, za wszelką cenę nie chcą doświadczyć obezwładniającego lęku i w związku z tym unikają wszelkich sytuacji wyzwalających go. Takie zachowanie powoduje coraz gorsze funkcjonowanie i wycofanie z życia społecznego. Pomimo tego, że wydaje nam się (jesteśmy przekonani), że kontakt z różnymi sytuacjami, zjawiskami czy przedmiotami śmiertelnie nam zagraża, to w rzeczywistości żadne niebezpieczeństwo nam nie grozi. Jednak doradca zwany lękiem podpowiada nam całkiem co innego… Wierzymy tym podpowiedziom, bo przecież nie raz lęk ostrzegał nas przed niebezpieczeństwem chroniąc nasze życie i zdrowie. Jak więc rozstrzygnąć, kiedy towarzyszący nam lęk ostrzega nas przed realnym zagrożeniem a kiedy mamy do czynienia z fałszywym alarmem?

Fobia powstaje najczęściej w dzieciństwie, co nie oznacza, że zaburzenie nie może rozwinąć się w okresie dorosłości. Powodowana jest ekspozycją na doświadczenie, które wywołuje w nas negatywne emocje. Tak więc, mogliśmy być narażeni na ośmieszenie lub krytykę w określonej sytuacji społecznej, na nieprzyjemny kontakt ze zwierzęciem, z krwią, zamknięciem w windzie, niebezpieczną sytuacją na ulicy.

Ataku fobii towarzyszą wszelkie objawy psychosomatyczne towarzyszące innych zaburzeniom lękowym, takie jak przyspieszona akcja serca, zawroty głowy, uczucie duszenia się, szczękościsk, pocenie się, suchość w ustach, brak poczucia kontroli.

Psychoterapia jest skutecznym sposobem na leczenie fobii. Najważniejsze to zaufanie terapeucie, który doskonale wie jak wesprzeć Cię w walce z lękiem. Głównymi, sprawdzonymi technikami pracy terapeutycznej z fobią są eksperymenty behawioralne, które mają na celu identyfikację i modyfikację błędnego koła przekonań oraz eliminację zachowań zabezpieczających znajdujących się w repertuarze klienta. 


Call Now Button