Trwa wczytywanie
PrzystanekEmpatia.pl - Poradnia Psychoterapeutyczna w Warszawie
  • o nas
  • nasze usługi
    • psychoterapia
      • konsultacja psychologiczna
      • psychoterapia dorosłych
      • psychoterapia młodzieży
      • psychoterapia dzieci
      • terapia par
      • terapia rodzin
      • seksuolog
      • therapy in english
    • trening zastępowania agresji (TZA)
      • trening indywidualny
    • terapia uzależnień
      • terapia uzależnień / współuzależnionych
      • Terapia DDA
    • porady
      • porady wychowawcze
      • mediacje rodzinne
    • psycholog online
      • terapia via Skype
    • psycholog dla firm
      • psycholog dla firm
  • obszary pomocy
  • zespół
    • EMPATIA – Al. Solidarności 119/125
    • współpraca
  • cennik
  • artykuły
  • kontakt
  • rezerwuj online
    • EMPATIA Al. Solidarności
  • Szukaj
  • Menu Menu

konsultacja psychologiczna

Jesteś tutaj: Home1 / Psychoterapia2 / konsultacja psychologiczna

Psychoterapia dorosłych

więcej

Psychoterapia młodzieży

więcej

Psychoterapia dzieci

więcej

Terapia par

więcej

KONSULTACJA PSYCHOLOGICZNA

Konsultacja psychologiczna to spotkanie z terapeutą, które ma na celu identyfikację problemu, poznanie psychoterapeuty, pozyskanie informacji czy psychoterapia jest dedykowana do rozwiązanie dedykowanego problemu.

Konsultacja to najczęściej 1-3 spotkania, w trakcie których jest tworzona konceptualizacja powstania problemu. Konsultacja nie jest zobowiązaniem do podjęcia terapii.

Konsultacja jest okazją do przyjrzenia się problemowi, poznania możliwych rozwiązań i zdecydowanie czy podjęcie psychoterapii jest właściwą drogą w danej sytuacji.

W trakcie konsultacji terapeuta ma obowiązek zachowania poufności. Konsultacja ma na celu wstępne rozpoznanie sytuacji myślowej i emocjonalnej klienta, zdiagnozowanie przy czym powstaje problem, określenie odpowiedniej formy pomocy.

obszary pomocy

Dla kogo?

Rozmowa z psychologiem jest rozwiązaniem odpowiednim dla każdego, kto zmaga się z problemami natury psychologicznej lub doświadcza konkretnych trudności życiowych. Znaczy to, że do psychologa może udać się osoba zdrowa, poszukująca porady lub diagnozy, ale też świadoma tego, że dotknęły ją poważniejsze problemy natury psychicznej. Psycholog jest bowiem odpowiednim specjalistą, który będzie w stanie odpowiednio pokierować pacjenta i zasugerować mu dalsze postępowanie.

Konsultacje psychologiczne są docelowo skierowane do osób potrzebujących porady w kwestiach rodzinnych, małżeńskich, wychowawczych, zawodowych, związanych z trudnymi zmianami lub konkretnym okresem życia. Przykładowe wskazania do konsultacji psychologicznej to:

  1. przeżywanie stresu, zaburzeń lękowych, problemów ze snem;
  2. utrzymujący się zły nastrój;
  3. problemy z kontrolowaniem emocji;
  4. problemy adaptacyjne i związane z relacjami interpersonalnymi;
  5. problemy wychowawcze i rozwojowe u dzieci – nieprawidłowe tempo rozwoju emocjonalnego, problemy z nauką, zachowania agresywne, brak samodzielności;
  6. dylematy zawodowe, wypalenie, chęć wprowadzenia zmian, brak równowagi między pracą a życiem osobistym;
  7. kłopoty rodzinne o różnym charakterze – trudności komunikacyjne, konflikty, uzależnienia, choroby przewlekłe lub niepełnosprawność;
  8. zaburzenia psychosomatyczne, a więc objawy lub choroby, które pojawiają się pod wpływem uwarunkowań psychicznych, np. chronicznego stresu;
  9. trudności z określeniem problemu, który odczuwalny jest jednak jako obciążenie emocjonalne;
  10. chęć zdobycia informacji na temat przebiegu psychoterapii, a także wskazań do poddania się takiemu leczeniu.

FAQ

Czy na konsultację muszę się jakoś specjalnie przygotowana/ny ?

Zwykle rozmowa z psychologiem, która umożliwi postawienie diagnozy lub wskazanie metod walki z problemem, wymaga kilku konsultacji. Pierwsza konsultacja psychologiczna jest wizytą dla pacjenta – opowiada on o powodzie wizyty, problemach lub objawach, z którymi się zmaga. Jeżeli jest to sytuacja kryzysowa, mogą towarzyszyć mu negatywne emocje, które psycholog przyjmuje ze spokojem i wyrozumiałością. W sytuacji gdy pacjent nie wie, jak ubrać w słowa swoją sytuację, specjalista może zadawać pytania pomocnicze. Może też dopytywać o kwestie związane z rodziną lub codziennym radzeniem sobie z problemami.

Po zebraniu wywiadu wstępnego i ustaleniu, jakie są oczekiwania pacjenta związane z konsultacjami, psycholog może zaproponować plan współpracy. Zrealizowanie tych etapów może wymagać więcej niż jednej konsultacji psychologicznej, ponieważ ważne jest możliwe dokładne poznanie pacjenta i trudności, z którymi się zmaga. W przypadku jasno zdefiniowanych trudności możemy otrzymać wskazówki, które ułatwią poszukanie skutecznego rozwiązania we własnym zakresie.

Złożone kwestie wymagają zwykle rozłożenia konsultacji na kilka spotkań. Podczas kolejnych wizyt psycholog lepiej określi całokształt sytuacji i będzie w stanie postawić diagnozę (np. depresja, zaburzenia lękowe), a także zaproponować metodę leczenia. Właśnie w takiej sytuacji może się okazać, że konieczna jest dłuższa praca nad trudnościami, a dalsze sugerowane postępowanie to psychoterapia lub konsultacja psychiatryczna.

Czym różni się konsultacja od psychoterapii ?

Konsultacja to krótkoterminowa współpraca z terapeutą. Od 1 do 3 spotkań. Ma na celu identyfikację problemu, wstępną diagnozę, określenie możliwej formy pomocy psychologicznej oraz wzajemne poznanie terapeuty i pacjenta, co jest istotne w przypadku kontynuacji spotkań w procesie terapii. Umożliwia wstępne rozpoznanie obszarów deficytowych dedykowanych do ewentualnej pracy w ramach psychoterapii. Daje pacjentowi wiedzę na temat problemu i mechanizmów leżących u jego podłoża.
W odróżnieniu od psychoterapii konsultacja nie wiąże się z ingerowaniem i aktualizacją doświadczenia z przeszłości, restrukturyzacją poznawczą czy ustaleniem strategii pracy z problemem. Psychoterapia jest dużo bardziej złożonym procesem od konsultacji psychologicznej. Psychoterapia wymaga dużo wytrwałości i motywacji do pracy nad problemem. Trwa do 3 mcy do nawet kilku lat w przypadku złożonego i wieloobszarowego problemu.

Czy psychoterapia jest skuteczna?

We współczesnym świecie na szczęście co raz mniej słyszy się o wstydzie, strachu czy poczuciu bycia gorszym od reszty społeczeństwa przez osoby szukające pomocy w gabinecie psychoterapeuty. Wciąż jednak w obiegu są, często mylne i powielane bez zastanowienia, wyobrażenia i stereotypy dotyczące takiej wizyty, jej przebiegu i oczekiwanych skutków.

Problemy, z którymi pomaga uporać się psychoterapia, mogą jeszcze bardziej blokować i powodować strach przed zgłoszeniem się do specjalisty. Często możemy zadawać sobie pytania: „Czy jestem właściwą osobą?”, „Czy coś dzięki temu zyskam?” „Czy się nie ośmieszę?”, „Czy jest to skuteczna metoda?”. W przełamaniu tych obaw pomocne na pewno są różne kampanie społeczne zwracające uwagę na stygmatyzację czy wykluczenie z kręgów towarzyskich ludzi zmagających się np. z depresją, jak m.in. kampania „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”, w której znane osoby dzielą się swoją historią powrotu do normalnego życia – często udanej dzięki psychoterapii.

Pośród wszystkich wątpliwości dotyczących skuteczności terapii, tej formy leczenia, ważne jest odpowiedzieć sobie na pytanie – czy nie warto mimo wszystko spróbować i dać sobie szansę na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, powrót chęci do działania lub próbę pozbycia się demonów utrudniających nam codzienne, normalne życie i relacje
z innymi ludźmi?

Pamiętajmy o tym, że psychoterapia nie jest tworem współczesnych nam czasów, lecz efektem wielu lat pracy i badań rzeszy naukowców m.in. nad zwiększeniem efektywności, skuteczności, udoskonalaniem technik oraz metod pracy psychoterapeuty, dostosowywaniem odpowiednich rodzajów psychoterapii itd. Choć przez te lata zmieniało się w tej dziedzinie bardzo wiele, nadrzędny cel pozostał ten sam – pomoc zgłaszającej się osobie w oparciu o kontakt międzyludzki, rozmowy oraz dogłębne poznanie istoty problemu (często bardzo złożonej i nieuświadomionej), co skutkować ma pozytywnymi zmianami, rozwojem emocjonalnym i nauką radzenia sobie z samym sobą.

Powody zgłaszania się do psychoterapeuty są różne i bardzo indywidualne, więc specjalista wybiera najbardziej właściwą metodę pracy z poszczególnym pacjentem w oparciu o dokonanie diagnozy problemu, dobiera również odpowiednie techniki psychoterapeutyczne oraz przewiduje czas trwania leczenia.

Decyzja o podjęciu psychoterapii powinna być jednak indywidualna, każdy może również sam wybrać odpowiednią dla siebie osobę psychoterapeuty – ostateczna droga wyboru rozwiązania problemów jest więc w Twoich rękach! Ważne jest również zaangażowanie i wspólny wysiłek obu stron psychoterapeuty i klienta w tę drogę powrotu do normalności.

Często trudno zaufać osobie „z zewnątrz”, ale musimy pamiętać, że psychoterapia przynosi skutki, a specjaliści – psychologowie – terapeuci posiadają konieczną wiedzę w tej dziedzinie i wachlarz skutecznych technik do walki z różnej maści problemami, bo cóż jest cenniejsze niż inwestycja w siebie.

  • konsultacja psychologiczna
  • 50 min
  • 150 zł

  • Dzieci, Młodzież, Dorośli
  • Umów spotkanie

LOKALIZACJA

Poradnia PrzystanekEmpatia.pl

Maps were disabled by the visitor on this site. Click to open the map in a new window.

NASZ ZESPÓŁ

Wszystko 14 /Al. Solidarności 119/125 lok. 43 13 /mediator 1 /porady wychowawcze 2 /psychoterapia dorosłych 12 /psychoterapia dzieci 2 /psychoterapia młodzieży 2 /psychoterapia via skype 9 /seksuolog 1 /terapia par 5 /terapia rodzin 4 /terapia uzależnień 2 /trening zastępowania agresji 3
Piotr Gołąb - psycholog, psychoterapeuta 1

Piotr Gołąb – psycholog, psychoterapeuta

Monika Borowa - psycholog, psychoterapeuta 2

Monika Borowa – psycholog, psychoterapeuta

Marcin Król - pedagog, terapeuta 3

Marcin Król – pedagog, terapeuta

Maja Prusaczyk - psycholog, psychoterapeuta 4

Maja Prusaczyk – psycholog, psychoterapeuta

Magdalena Gołuchowska - psycholog, psychoterapeuta 5

Magdalena Gołuchowska – psycholog, psychoterapeuta

Łukasz Prusaczyk - psycholog, psychoterapeuta 6

Łukasz Prusaczyk – psycholog, psychoterapeuta

Jolana Gołąb - psycholog, psychoterapeuta 7

Jolana Gołąb – psycholog, psychoterapeuta

Joanna Zwierzchowska - psycholog, psychoterapeutka 8

Joanna Zwierzchowska – psycholog, psychoterapeutka

Joanna Barbarewicz - psycholog, psychoterapeuta 9

Joanna Barbarewicz – psycholog, psychoterapeuta

Grzegorz Zawiłowski - psycholog, psychoterapeuta, seksuolog 10

Grzegorz Zawiłowski – psycholog, psychoterapeuta, seksuolog

Anna Szczycińska - pedagog, psychoterapeuta 11

Anna Szczycińska – pedagog, psychoterapeuta

Agnieszka Włoszycka - psycholog, psychoterapeutka 12

Agnieszka Włoszycka – psycholog, psychoterapeutka

Agnieszka Świderska - terapeuta par, mediator 13

Agnieszka Świderska – terapeuta par, mediator

Agnieszka Puźniak - psycholog, psychoterapeutka 14

Agnieszka Puźniak – psycholog, psychoterapeutka

telefoniczna rezerwacja

rezerwacja online - empatia dorośli

rezerwacja online - empatia dzieci i młodzież

OSTATNIO CZYTANE

Chroniczny stres. Jak przetrwać? 15
psychoterapia dorosłych, blog, Łukasz Prusaczyk, psychoterapia, trening zastępowania agresji

Chroniczny stres. Jak przetrwać?

Wśród wielu przyczyn chronicznego stresu można wymienić  i te, które znane są powszechnie, jak: ogromne tempo życia, kryzysy ekonomiczne, nadmiernie wyczerpująca praca (lub jej brak), problemy wewnątrzrodzinne, czy wreszcie poważna choroba lub śmierć bliskiej osoby, ale również i te, które są mniej znane i dojrzewają przez lata, odbierając nam stopniowo energię i chęci do życia.
0 Komentarze
/
15 lutego 2021
https://przystanekempatia.pl/wp-content/uploads/2021/02/stres-scaled.jpg 1707 2560 luk3A https://przystanekempatia.pl/wp-content/uploads/2020/01/logo_poradnia_psychoterapeutyczna_krzywe_brzegi-300x145.png luk3A2021-02-15 15:52:072021-02-17 11:21:29Chroniczny stres. Jak przetrwać?
Koronawirus -  jak uchronić się przed paniką? 16
Agnieszka Świderska, blog

Koronawirus – jak uchronić się przed paniką?

Najczęściej to lęk uruchamia to wszystko w nas, czego nie chcielibyśmy na co dzień zobaczyć. I każdy z nas musi go oswoić na swój sposób, aby godnie przetrwać. Być może obnaży on także tę pozytywną stronę naszej osobowości i będziemy mile zaskoczeni, gdy odkryjemy radość czerpaną z codziennych, zwykłych spraw: wspólnego spaceru, zabawy z dziećmi w chowanego, sprzątania, gotowania, dawno odkładanej rozmowy z mamą przez telefon i kawy, którą ktoś być może poda nam z niespotykaną dotąd czułością.
0 Komentarze
/
16 marca 2020
https://przystanekempatia.pl/wp-content/uploads/2020/03/maska-scaled.jpg 2560 1707 luk3A https://przystanekempatia.pl/wp-content/uploads/2020/01/logo_poradnia_psychoterapeutyczna_krzywe_brzegi-300x145.png luk3A2020-03-16 12:47:242020-03-17 15:20:24Koronawirus – jak uchronić się przed paniką?
Stres - nasz wróg czy przyjaciel? 17
blog, Maja Prusaczyk, psychoterapia dorosłych

Stres – nasz wróg czy przyjaciel?

Stres jest na ogół wyzwaniem, próbą, w obliczu której testowane są nasze zdolności adaptacyjne do Stres jest na ogół wyzwaniem, próbą, w obliczu której testowane są nasze zdolności adaptacyjne do zmieniającej się dynamicznie rzeczywistości. Każdy człowiek reaguje na to wyzwanie odmiennie: niektórych stres paraliżuje, niektórych mobilizuje do działania czy zwiększenia wysiłków, ale na pewno stres nie jest czymś, co pozostawia naszą psychikę i ciało w stanie obojętnym.
0 Komentarze
/
9 marca 2020
https://przystanekempatia.pl/wp-content/uploads/2020/03/stres-scaled.jpg 1696 2560 luk3A https://przystanekempatia.pl/wp-content/uploads/2020/01/logo_poradnia_psychoterapeutyczna_krzywe_brzegi-300x145.png luk3A2020-03-09 11:46:132020-03-09 17:25:21Stres – nasz wróg czy przyjaciel?

PrzystanekEmpatia.pl

Poradnia psychoterapeutyczna PrzystanekEmpatia.pl specjalizująca się w profesjonalnym świadczeniu usług pomocy psychologicznej i psychoterapii.

Nasze usługi dedykujemy dzieciom szkolnym, młodzieży, dorosłym, parom i rodzinom.

W naszej pracy kierujemy się zasadami etyki zawodowej, ze szczególnym naciskiem ​na budowanie relacji zaufania i zapewnienia Ci poczucia bezpieczeństwa.

NOWOŚCI

  • Chroniczny stres. Jak przetrwać? 18Chroniczny stres. Jak przetrwać?15 lutego 2021 - 15:52
  • Koronawirus -  jak uchronić się przed paniką? 19Koronawirus – jak uchronić się przed paniką?16 marca 2020 - 12:47
  • Stres - nasz wróg czy przyjaciel? 20Stres – nasz wróg czy przyjaciel?9 marca 2020 - 11:46
  • Oswoić lęk 21Oswoić lęk20 stycznia 2020 - 14:58

NASZ ADRES

Empatia Al. Solidarności (Wola)

Al. Solidarności 119/125 lok 43
00-890 Warszawa
(Wola, Śródmieście)

Pracujemy:
pon-pt:8:00 – 21:00
sob: 10:00 – 14:00

© Copyright - Poradnia Psychoterapeutyczna w Warszawie - PrzystanekEmpatia.pl
  • Facebook
  • Mail
  • PrzystanekEmpatia.pl – Poradnia Psychoterapeutyczna Warszawa
  • Kontakt
Scroll to top
Call Now Button