Leczenie depresji

Czas trwania: 50 min
Lokalizacja: Aleja Solidarności/Jana Pawła II, Warszawa (Śródmieście/Wola)

Często słyszymy mam depresję na określenie chwilowego obniżenia nastroju. Każdy z nas ma czasami ochotę zamknąć się w swoim świecie, schować pod kołdrę, jednak nie oznacza to, że cierpi na to rozpowszechnione zaburzenie nastroju. Termin depresja jest często nadużywany i w związku z tym objawy choroby u osoby cierpiącej na depresję są niejednokrotnie bagatelizowane przez otoczenie. Chory może natomiast usłyszeć złote rady typu: „weź się w garść”, „dasz radę”, „przestań użalać się nad sobą”, które zamiast pożądanych efektów przynoszą choremu poczucie winy, bycia beznadziejnym, słabym. 

Depresja charakteryzuje się przedłużającym się złym samopoczuciem, zaburzeniami snu, apetytu, koncentracji i brakiem energii. Osoba dotknięta depresją odczuwa smutek, zniechęcenie, apatię. Osobie dotkniętej chorobą towarzyszą mysli “jestem do niczego”, “nic mnie nie cieszy”, “wszystko jest bez sensu” i głębokie przekonanie o braku wpływu na chorobę. 

Pacjenci cierpiący na depresję, zwaną chorobą nastroju, mają negatywne przekonanie na temat skuteczności leczenia. A jednak, udowodnione jest, że psychoterapia jest skuteczna przy leczeniu tego typu zaburzeń. W trakcie procesu terapii określany jest problem pacjenta i ustalane są cele, do których pacjent z terapeutą będą wspólnie dążyć w toku leczenia. Chory na depresję ma negatywne przekonania o sobie, otaczającym go świecie i przyszłości. W toku terapii uczy się jak takie myślenie przekłada sie na doświadczane emocje i zachowanie. Jednym z kluczowych celów terapii jest rozwijanie u pacjenta korzystnych strategii adaptacyjnych przy pomocy technik terapeutycznych.

Call Now Button