OFERTA
stres, złość, dolegliwości fizyczne, napięcie, agresja, nerwowość, stres w pracy, w rodzinie, walka ze stresem, stres pourazowy (PTSD)
OBJAWY
niepokój, zaburzenia snu, łaknienia, bóle głowy, brzucha, zawroty głowy, napięcie mięśniowe, duszność, ucisk
w klatce piersiowej, tiki, złość, drażliwość, walka ze stresem
STRES
Ze stresem mają do czynienia praktycznie wszyscy ludzie, niezależnie od wieku, płci i warunków życia. Mogą go bowiem wywoływać zarówno poważne czynniki, jak choćby wydarzenia zagrażające równowadze życia, jak i błahe na pozór problemy.
Stres – jak go pokonać i odzyskać równowagę
Stres w pewnych sytuacjach nie jest szkodliwy, a nawet może być pożądany, gdyż wymusza większe wysiłki, zaradność oraz rozwija umiejętność radzenia sobie w różnych okolicznościach. Jeśli jednak stres jest nadmierny albo długotrwały, może dać fatalne skutki dla organizmu, zarówno psychiczne, jak i somatyczne.
Konsekwencje nadmiernego stresu
Osoby, które przeżywają stres przerastający ich możliwości sobie z nim, czy to z powodu jego natężenia, czy przeciągania się, zwykle doświadczają z tego powodu całego wachlarza problemów i dolegliwości. Te najmniej groźne to podenerwowanie, problemy ze snem, utrata wagi i brak apetytu bądź przeciwnie – napady kompulsywnego głodu i „zajadanie” stresu, co skutkuje przybieraniem na wadze, a także złe samopoczucie, brak energii i podenerwowanie.
Częstym objawem stresu są napady złości, czy też chroniczne napięcie, które skutkuje dolegliwościami fizycznymi, takimi jak ucisk w klatce piersiowej, trudności z przełykaniem, zawroty głowy, migreny. Badania nic nie wykazują, a dolegliwości fizyczne dokuczają… W cięższych sytuacjach stres może powodować stany lękowe i nerwice, stany depresyjne, fobie, samookaleczanie się, a nawet zaburzenia osobowości. Objawia się też skrajnym wyczerpaniem organizmu, które w pewnych przypadkach może nawet doprowadzić do zagrożenia życia. Oprócz wyżej opisanych objawów, przewlekły stres dezorganizuje nam życie, uniemożliwia koncentrację, realizację potrzeb, czy też zwykłe cieszenie się życiem.
Jak opanować stres?
Jeśli potrafi się samodzielnie opanować stres i nie pozwala się, by wywierał zbyt silny wpływ na egzystencję, nie ma problemu. Kłopot pojawia się jednak, jeśli zwykłe metody, tj. techniki relaksacyjne czy inne metody rozładowania napięcia nie przynoszą efektu. Nie należy wówczas czekać, aż pojawią się wyżej wymienione konsekwencje, tylko warto jest pomyśleć o podjęciu terapii. W jej trakcie terapeuta pomoże odkryć najskuteczniejsze metody walki ze stresem, zdiagnozować zniekształcenia poznawcze, rozpoznać destrukcyjne wzorce zachowań. Dzięki temu można wrócić do równowagi, nauczyć się radzić sobie ze stresem, a przede wszystkim uniknąć jego groźnych powikłań, zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej.